Bractwo Świętego Józefa

Historia

Bractwo św. Józefa zostało powołane do życia 19 marca 1669 r. w Krzeszowie przez opata Bernarda Rose i uzyskało zatwierdzenie przez papieża Klemensa IX. Zyskało popularność nie tylko w Krzeszowie i na Śląsku, ale także w Europie. Po 50 latach istnienia liczba członków sięgała 100 000 osób. Gdy Śląsk włączono do Prus, przystąpiono do likwidacji zakonów i prześladowań katolików. W uroczystość św. Józefa dnia 19.03.1995 r. Biskup Legnicki erygował Bractwo św. Józefa z siedzibą w Krzeszowie. Św. Józef jest patronem diecezji. Opiekę duszpasterską pełni ks. Inf. Władysław Bochnak. Pierwsza wspólnota Bractwa została ustanowiona w święto św. Józefa 19.03.1996r. Biskup Legnicki dokonał ceremonii przyjęcia do Bractwa św. Józefa pierwszych 20 członków.

Cel

Rozwijać cześć do św. Józefa i naśladować jego życie; bronić godności człowieka i stawać w obronie życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci; nieść pomoc rodzinom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej, materialnej i moralnej; wspierać Kościół w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu Ewangelii, poznawać naukę społeczną Kościoła i wprowadzać ją w życie w miejscu pracy; troszczyć się o sanktuarium św. Józefa w Krzeszowie, które jest centralnym miejscem kultu Patrona Bractwa.

Formacja

Członkowie Bractwa pragną naśladować cnoty św. Józefa. W każdą środę uczestniczą w nowennie ku czci św. Józefa i Mszy Świętej. Bractwo bierze czynny udział w nabożeństwie i procesji z figurą Matki Boskiej Fatimskiej 13 dnia każdego miesiąca. W niedzielę o godzinie 13.00 wspólnota zbiera się przed obrazem św. Józefa, odmawia różaniec, litanię do św. Józefa i uczestniczy we Mszy Świętej. Członkowie spotykają się z księdzem opiekunem w celach formacyjnych i organizacyjnych. W swoich charakterystycznych strojach, uczestniczą w uroczystościach religijnych, np. w Wielki Piątek, Wigilię Paschalną, Boże Ciało.

Wspólnoty
 1. Legnica – katedra, par. św. Apostołów Piotra i Pawła,
 2. Legnica, par. św. Józefa,
 3. Legnica, par. Matki Bożej Królowej Polski,
 4. Lubań, par. św. Jadwigi,
 5. Lubań, par. Świętej Trójcy,
 6. Leśna, par. św. Jana Chrzciciela,
 7. Kamienna Góra, par. Matki Bożej Różańcowej,
 8. Krzeszów, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
 9. Kruszyn, par. św. Jana Chrzciciela,
 10. Polkowice, par. Matki Bożej Królowej Polski,
 11. Przedwojów, par. św. Józefa,
 12. Świeradów Zdrój, par. św. Józefa Oblubieńca,
 13. Świerzawa, par. Wniebowzięcia NMP.
         

Porządek mszy świętych

Niedziela:

8:00- Msza św.

10:30- Msza św. z udziałem dzieci i młodzieży

12:00- Suma Parafialna

Msze św. w dni powszednie sprawowane są o godz. 18:00

Nabożeństwa:

17:30

Spowiedź:

codziennie - przed mszą św.

niedziela - podczas mszy św.

w I piątek m-ca godz.17:00